Stal to bardzo popularny surowiec, wykorzystywany do produkcji w wielu sektorach gospodarki. Na stali opiera się współczesne budownictwo, ale także branża motoryzacyjna, kolejowa czy elektroniczna. Od jej jakości zależy trwałość konstrukcji. Stal niewątpliwe stanowi podstawę przemysłu, ale jak przerabia się ją w materiał konstrukcyjny?
Etap 1. Spiekalnia
Pierwszy etap produkcji stali rozpoczyna się w spiekalni. Przygotowanie tego procesu polega na umieszczeniu rudy żelaza z dodatkami m.in. substancji usuwającej zanieczyszczenia oraz koksiku, na poruszającym się ruszcie.
Etap 2. Wielki piec
Powstały wsad zostaje przetopiony na surówkę, czyli płynną mieszaninę. Na tym etapie żelazo nadal zawiera wiele zanieczyszczeń, które muszą zostać usunięte.
Etap 3. Proces konwertorowy
Wytworzony wsad wrzucany jest od góry, podczas gdy u dołu zestawy dyszowe wdmuchują do pieca powietrze o temperaturze ok. 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu następuje oddzielenie płynnej surówki od produktów niepożądanych. Następnie surówka jest transportowana z pieca do stalowni, gdzie przechodzi proces odsiarczania i oczyszczania tlenem. Po zakończeniu tego procesu otrzymujemy surową stal, która może już trafić w ręce klienta.
Etap 4. Ciągle odlewanie
Roztopiona stal jest odlewana do form chłodzących. Dzięki temu wystyga i przybiera określony kształt. Następnie, gdy jest jeszcze gorąca, jest z nich wyciągana. Po usunięciu z form przycina się ją na odpowiednie długości, a po całkowitym schłodzeniu, wysyła do wstępnej obróbki.
Etap 5. Walcowanie na gorąco lub na zimno – obróbka wstępna
Po uzyskaniu czystej stali należy nadać jej właściwy kształt. W tym celu wsad stalowy zostaje podgrzany i kształtowany przez obracające się walce. Proces kończy zimny strumień wody skierowany na powierzchnię materiału. W ten sposób powstają gotowe kręgi blachy, które znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie precyzja wymiarów nie odgrywa kluczowej roli, czyli na przykład w budownictwie.
Niektóre kręgi blach wymagają dodatkowych obróbek. W celu eliminacji problemu podejmowane są stosowne kroki. Jednym z nich jest wytrawianie, czyli usunięcie tlenku żelaza za pomocą kwasu solnego. Poza tym możemy wykonać również obróbkę walcowania na zimno. Do tego procesu będziemy używać walców, które wcześniej nie były nagrzewane.
Etap 6. Obróbka wtórna
Ostatni etap polega na nadaniu finalnego kształtu. Obróbka wtórna opiera się na wykorzystaniu dostępnych technik obróbki plastycznej (m.in. powlekania, łączenia, przewijania stali, czy tłoczenia), które umożliwiają zmianę kształtu przedmiotu i powstawanie własności jego materiału przy jednoczesnym zachowaniu spójności.
Współczesna produkcja stali wykorzystuje zarówno tradycyjne surowce, jak i materiały pochodzące z recyklingu. Proces przekształcania surowego produktu w gotową stal jest dosyć długi i skomplikowany. Biorąc pod uwagę późniejsze modyfikacje, proces może być naprawdę czasochłonny. Jeśli zależy Ci na sprawnej i dobrze wykonanej obróbce gotowego produktu sprawdź naszą ofertę na https://tares.pl/. Zobacz, jakie stalowe modyfikacje możemy wykonać dla Ciebie.