Sztuczna inteligencja zaczyna pojawiać się w wielu kategoriach gospodarki. Widzimy na własne oczy, jak ułatwia pracę, pozwala usprawnić procesy. Technologia ta nie ominęła również przemysłu stalowego. Jak możemy ją wykorzystać w przypadku stali?
Proces produkcyjny
Wykorzystanie sztucznej inteligencji na etapie produkcji pozwala przewidzieć jakość wyprodukowanego materiału. System może analizować dane dotyczące surowca, jak również informacje zebrane na każdym etapie obróbki. Dzięki temu zwiększa się szansa na wykrycie ewentualnych wad, a co za tym idzie uniknięcie strat. Sztuczna inteligencja może także dostosowywać parametry produkcji, np. temperaturę, ciśnienie, w taki sposób, by osiągnąć najwyższą wydajność przy najniższym zużyciu energii. Dzięki zastosowaniu specjalnych programów, możliwe jest cięcie blach Śląsk o niewielkiej grubości, nawet od 0,1 mm.
Konserwacja urządzeń
Zwykle przedsiębiorcy kupują części do urządzeń prewencyjnie, tak by w razie awarii szybko wymienić komponent, bez przestoju na produkcji. Dzięki sztucznej inteligencji, można na bieżąco monitorować działanie sprzętu. To pozwala przewidzieć termin wymiany danego elementu, bez konieczności kupowania go na zapas, a w przypadku awarii daje możliwość natychmiastowej reakcji.
Zasoby
Sztuczna inteligencja świetnie sprawdzi się także w zarządzaniu zasobami. Poprzez analizę zużycia surowców, AI może przewidywać zapotrzebowanie na materiały i kontrolować dostawy w taki sposób, aby w unikać nadwyżki lub niedoboru. W przypadku zamawiania surowców, system może pomóc w znalezieniu najlepszego źródła i zaplanować najlepszą trasę dostawy, bazując na dostępnych dla niego danych.
Bezpieczeństwo
Najważniejsza przestrzeń, w której może być wykorzystywana sztuczna inteligencja to bezpieczeństwo. Zainstalowane czujniki mogą stale monitorować miejsce pracy, wykrywając potencjalne zagrożenia. W przypadku zaistnienia niebezpiecznej sytuacji system może uruchomić alarm lub przerwać pracę maszyn, tak by uniknąć wypadku.
Obecność sztucznej inteligencji w przemyśle stalowym może przynieść wiele korzyści. Zwiększenie efektywności produkcji, obniżenie kosztów, poprawę jakości wyrobów i zwiększenie bezpieczeństwa. Jednak jej zastosowanie wymaga odpowiedniego zaplecza technologicznego oraz wyszkolonego w tej dziedzinie personelu.
Zastanawiasz się jakie jest znaczenie stali dla gospodarki? Wejdź na naszego bloga i dowiedz się więcej.